Tevhidedavet.Net-İSlami Sohbet Dini Sohbet Ve Bilgileri.

Tevhidedavet.Net-Güncel İslami Sohbet Ve Dini Sohbet Sitesidir Ve Tevhid Sitesidir..

MENU=

B

İSLAMİYET VE AİLE HAYATIMIZ

  • Tarih : 9 Kasım 2012
  • Kategori : Genel
  • Yorum Yok

İslam dini, kadınlarımızı en yüksek dereceye çıkarmıştır. İslamiyetin kadınlarımıza verdiği kıymeti, hiçbir düşünce ve hiçbir din vermemiştir.

Evli olan bir, kadına eşi her şekilde bakmakla mükelleftir. Ayrı bir ev tutmak zorundadır. Şayet kocası eşine bakamayacak durumda fakir ise yada, zengin olduğu halde eşinin ihtiyaçlarını karşılıyamıyorsa, piyasa değerine göre kadının ihtiyacını o
zaman mahkeme tayin ederek, yakın akrabalarının bu parayı kadına borç vermesini emreder.

Kocanın, satılacak malı her hangi mülkü yoksa, çalıştırarak bu borçları erkeğe ödetmelidir.

Bu durumda, İsamiyet kadını geçim sıkıntısından düşünclerinden muaf tutmuştur.

Kadın çalışıp didinerek para kazanmak zorunda değilldir. Her şey onun ayağına gelmelidir.

İslamiyet dini kadınlarımıza bu değer, kıymeti vermiştir.

Ancak kadınların da İslamiyeti, örneğin din bilgilerini, imanın bütün farzlalrını, ibadetleri, haram ve hellaleri öğrenmesi

farzdır. ALLAH (c.c) kesin emridir. Babasının veya kocasının kadına bu ilimleri öğretmesi şarttır. Şayet öğretmezlerse günahı çok büyüktür. Kadının gidip dışardan öğrenmesi gerekir.

İslam dininde müslüman kadının, ticaret, sanat, fen, vede ziraat ile uğraraşma gibi mecburiyetleri yoksa bile, bunlarla meşgul olması çalışıp para kazanması günah ve yasak değildir.

Ticaret işleri ile meşgul olurken ayrıca ilim öğrenirken yabancı erkeklerle mesafeli olmalı onlara açık görünmemesi ve haram olan herşeyden sakınması gereklidir.

Müslüman kadınının kolları, bacakları, başı açık bir şekilde sokağa çıkması, bu şekilde göstermesi haramdır, günahdır dikkat edin

( HARAM ) Peygamberimiz (s.a.v) efendimizin, ilk hanımı Hz.’ret-i Hatice-tül Kübra, İslamiyetten evvel ve de sonra ticaretle meşgul olmuşlardır. Katipleri, hizmetkarları, memurları çoktu. Hatta bir seferinde Peygamber Efendimizi ticaret kafilesine reis tayin etmiştir.

Kadınların yapacağı günahlardan, ona müsade eden izin veren erkekleri de kesin ceza görecektir. Oysa erkeğin günahları kadınlara zarar vermemektedir. İslam dininde kadınlarımız harbe de gitmek zorunluluğunda değildir.

Kadınlarımızın Cennete girmesi de, kolaydır. Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifte : Şöyle buyurmuşlardır ; ( Dört şeyi yerine getiren yani eşine hıyanet etmiyen, beş vakit namazını kılan, Ramazan-ı şerifte oruc tutan ve Onsekiz erkekten başkasına,bacaklalrı, başı, kolları saçı açık olarak görünmeyen kadın Cennete girecektir ) buyurdular.

Doğru kılınan namaz, insanoğlunu günah işlemekten esirger, korur ve İslamın şartlarını yerine getirmek sevgisi kalbinede hasıl olur.

Hadis-i şeriflerde Başımızın Tacı Sevgili Peygamber ( s.a.v ) Efendimiz Buyurmuşlar ki :

( Bir kadın, beş vakit namazını kılar. Ramazan ayında oruç tutar. Namusunu korur ve kocasına itaat ederse, dilediği kapıdan Cennete girer.)

” Beş emri yapan kadın Cehennemden kurtulur : Beş vakit namazını kılar. Ramazan ayında orucunu tutar. Kocasını, anasını, babasını üzmez, Yüzünü ve saçlarını yabancı erkeğe göstermez. Dünyanın sıkıntılarına sabır eder. ” buyurdu

Bir önceki yazımız olan İMAN IN İNSANA VERDİĞİ HUZUR VE MUTLULUK başlıklı makalemizde Dini Sohbet, iman ve iman ağacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar Hakkında :

Yorum bölümü eklenecek...

Bir Cevap Yazın